Příběh konopné rostliny
Rostlinu nacházeli na různých druzích půdy, nejčastěji tam, kde byla hluboká půda a hodně vody. Její semena brzo sloužila za potravu, její listy léčily bolesti a z vláken z jejich stonků se dala vyrobit látka, která chránila tělo před větrem a mokrem. Číňané ji nazývali “Ma”. Zřejmě v Číně započala její cesta kolem světa. Všude tam, kde se lidé setkávali, si vyměňovali zkušenosti a mnohý dobrý nápad se rychle rozšířil. Jako “Ganja” ji poznali Indové, “Cannabis” jí říkali Řekové, “Hanf” německy mluvící země a „Konopí“ se stalo jejím jménem v Čechách. Tuto rostlinu nalezneme na její cestě u keltských knížat, slyšíme o jejím využití u Vikingů, Tráků a objevíme v hrobě Adelgundy, královny Merowingů, jemné a nápaditě zpracované šaty z konopí. A dovolím si tvrdit, že to byly její nejoblíbenější šaty, se kterými se nechtěla rozloučit – šaty pro věčnost.S Kryštofem Kolumbem přeplula rostlina Atlantik, jako oblečení a také jako plachtovina, protože látka na sebe upozornila již brzo svými dobrými vlastnostmi: na těle lehká a vzdušná, odolná proti mokru a skoro neroztrhatelná. Američané nazvali tuto rostlinu “Hemp” a použili pro svou vlajku tuto látku. A Levi Strauss vyrobil první džíny z konopí. Tato rostlina dobyla zeměkouli, lidé ji sázeli, využívali a vážili si jí. Ale byla vypuzena, zakázána a zapomenuta. Vypuzena bavlnou a chemickými vlákny, zakázána jako omamný prostředek. Zapomenuta zůstala až do doby, kdy se jeden Američan vydal na cestu, aby vyprávěl historii této rostliny. (Jack Herer, “Hanf”).To bylo koncem 80. let, v době, kdy bylo stále více znát, že naše Zem potřebuje péči jako my všichni. Nadmíru šetrné pěstování rostliny, která rychle roste a může být bez rozpaků těžena, která už jen svým růstem ničí plevel a nepotřebuje tudíž žádné herbicidy, rychle přesvědčilo a první idealisté se dali do díla, aby látku znovu oživili pomocí nejnovější techniky a bez omamného THC.
Využití ve stavebnictví
Konopí bylo oblíbeným stavebním materiálem již v historii. Má velkou stabilitu, je odolné proti roztrhání a suverénně se vypořádá s vlhkem a mokrem. Už v archaických chatrčích z hlíny byly zabudovány stonky konopí. Dnes je konopná rostlina vynikající alternativou dřeva pro stavební materiály od stavebního řeziva po překližku a dřevotřísku. Konopná vlákna lisovaná do rohoží se využívají při zateplení jako náhrada skelné vaty, která nedráždí plíce ani pokožku. Konopné rohože obsahují minimum látek zatěžující životní prostředí a jsou plně recyklovatelné. Zajištují zdravé klima v místnostech a neobsahují žádné bílkoviny, takže jsou současně absolutně bezpečné proti napadení škůdci a nepodléhají hnilobě. Francouzská společnost Isochanvre si nechala patentovat stejnojmenný materiál z konopí, sloužící jako náhražka betonu. Tento materiál se vyrábí zvápněním a slisováním drti z konopných stonků; je stejně pevný jako beton, ale sedmkrát lehčí a pružnější, lépe odolává přírodním podmínkám a také lépe izoluje. Navíc má dobré difúzní vlastnosti umožňují optimální prostup vlhkosti.
Využití v léčivu
Konopí obsahuje přibližně 600 známých látek, z toho však jen desetina patří do kategorie zakázaných kanabinoidů. V oblasti výzkumu léčebného působení konopí máme starou tradici – v 50. letech 20. století pod vedením Prof. Dr. Jana Kabelíka vypracovala olomoucká Universita Palackého rozsáhlou studii antibakteriálních účinků konopí, která je dodnes citovaná v mezinárodních odborných pramenech jako význačná a ojedinělá práce svého druhu. Výsledky studie o léčbě konopím provedené ve Velké Británii jasně vyznívají ve prospěch účinnosti terapeutického působení konopí. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší vědecký výzkum provedený na populaci 3000 chronicky nemocných pacientů s věkovým průměrem 53 let. Více než dvě třetiny dotázaných uvedly, že nikdy neužívali konopí k jiným než léčebným účelům. Zjistilo se, že s klesajícím věkem stoupal zájem o tuto léčbu, takže do budoucnosti se dá předpokládat, že ještě vzroste podíl pacientů léčících se konopím. Ukázalo se, že překvapivě vysoký počet 32% chronicky nemocných pacientů se léčí nebo léčil konopím. Sledovaní pacienti konopí užívali většinou na roztroušenou sklerózu, chronické bolesti, neuropatie, deprese, artrózu, gastro-intestinální choroby, migrény, alergie, bolesti páteře, astma, nechtěnou ztrátu tělesné váhy a poranění míchy. Tato bylina účinně pomáhá nejen v případě vážných nemocí, ale při lokální aplikaci v podobě tinktury nebo masti přináší úlevu a rychlé zhojení i při běžných zdravotních problémech, jakými jsou drobné oděrky, popáleniny, kousnutí hmyzu, různé plísně, furunkly a hnisavá ložiska, akné, výrony či zhmožděniny nebo menstruační bolesti. Zvláště dobře se osvědčuje při léčbě tzv. civilizačních nemocí a chorob spojených se stářím. Na rozdíl od mnoha klasických léků však tato přírodní medicína nemá téměř žádné závažnější škodlivé vedlejší účinky.
Zde jsou některé příklady využití konopí v medicíně:
1. Glaukom
Zelený oční zákal, nebo-li glaukom, je onemocnění, při kterém se zvyšuje nitrooční tlak, což může způsobit poškození zraku až úplnou slepotu. Glaukomem jsou v současnosti postiženy asi 2 – 4% dospělé populace. Toto onemocnění představuje vůbec nejčastější příčinu oslepnutí.Inhalace marihuany nebo i.v. či p.o. podání THC v dávkách od 10 do 20 mg sníží nitooční tlak v průměru o 25 a 30%, v některých případech až o 50%. Účinek trvá poměrně krátce, jen 4 a 6 hodin. Podstata účinku je neznámá. Není bez zajímavosti, že snížení nitroočního tlaku bylo zaznamenáno jen u pacientů, kteří neměli předchozí zkušenosti s konzumací marihuany. Ve skupině chronických kuřáků byl efekt velmi malý nebo žádný.
2. Nauzea (nevolnost), nechutenství, zvracení, kachexie a anorexie
Nevolnost a nechutenství jsou dva z nejobtížnějších projevů AIDS, zároveň se vyskytují i u nemocných rakovinou jako nežádoucí účinek chemoterapie. Marihuana potlačuje nauzeu i nechutenství, člověk po ní dostane chuť na jídlo. Díky tomu je pacient schopný přijímat živiny, tolik potřebné pro život. Z malého počtu kontrolovaných pokusů vyplynulo, že povzbuzení chuti k jídlu nastává při denních dávkách 5 až 10 mg THC, event. je možno příjem zvýšit na 20 mg/den. Při vyšších dávkách byl pozorován efekt opačný. 139 pacientů bylo zahrnuto v randomizované, dvojitě slepé studii, v níž byl sledován vliv THC na zvýšení chuti k jídlu, změny hmotnosti, snížení ataků nauzey a zvracení, ovlivnění nálady. Studie probíhala 6 týdnů, 72 pacientů dostávalo 2 x denně 2,5 mg THC, 67 pacientů placebo. Pacienti byli v pravidelných intervalech váženi. 38% pacientů v experimentální skupině cítilo zvýšenou chuť k jídlu (v kontrolní skupině 8%), u 22% došlo ke snížení nauzey oproti 4% ve skupině kontrolní. Ke zvýšení hmotnosti však nedošlo. Subjektivní zprávy udávají, že marihuana je obvykle lépe snášena než samotný THC. Úspěšnost marihuany při potlačení nevolnosti se podle lékařských výzkumů pohybuje okolo 80%.
3. Rakovina
Oblast léčebného využití marihuany při onemocnění rakovinou, v žádném případě nespočívá jen v potlačování nežádoucích účinků její terapie (ozařování, chemoterapie), ale má i své přímé použití. Marihuana podle posledních studií může přímo léčit některé druhy rakoviny.
4. Svalové křeče
Švýcarský vědecký tým okolo Dr. Maja Maurer a Prof. Dr. Adolfa Dittricha prokázal, že marihuana působí zmírňujícím způsobem proti křečím, způsobeným centrálním nervovým systémem (svalové křeče, např. při skleróze multiplex nebo poškození míchy). Vlastní účinnou ltkou v tomto případě je kanabidiol, který působí antikonvulzivně a na rozdíl od THC nemá psychoaktivní a kardiovaskulární účinky.
5. Parkinsonova choroba
Kanabinoidy v kombinaci s L-dopou umožnily dlouhotrvající zlepšení a stabilizaci motorického stavu pacienta s Parkinsonovou nemocí, který žvýkal a polykal listy konopí (na rozdíl od ostatních subjektivních zpráv, kde se většinou konopné produkty inhalovaly). Jiný pacient, který byl léčen bez výrazného efektu různými preparáty, se rozhodl k léčbě přidat žvýkání jednoho listu (!) konopí denně. Po čtyřech měsících odezněla značná část příznaků (!!!)Není bez zajímavosti, že kanabinoidní receptory jsou v mozku lokalizovány v těsné blízkosti struktur zapojených v patogenezi Parkinsonovy choroby.
6. Roztroušená skleróza
Sclerosis cerebrospinalis multiplex, roztroušená mozkomíšní skléróza (RS), je zánětlivé onemocnění autoagresivního charakteru, jehož podstatou je ložisková destrukce myelinu (obalů nervových buněk). Ataky trvají týdny až měsíce a remise (podmíněné regenerací axonů) jsou často neúplné, postupně dochází ke zhoršování stavu až invaliditě. Symptomy závisí na tom, která část CNS je zasažena. Není známa účinná léčba.U pacientů s RS či spinálním poškozením byl pozorován pozitivní efekt kanabinoidů na spasticitu a třes, také na zmírnění bolesti. Mechanizmus účinku kanabinoidů není jasný. Někteří vědci zastávají názor, že zmírnění symptomů je umožněno imunosupresivním působením THC. Na základě tohoto poznatku byla zkoumána schopnost THC potlačit experimentální autoimunitní encefalitidu (EAE), onemocnění, které je používáno jako laboratorní model roztroušené sklerózy u morčat. Pokud byla u morčat experimentálně vyvolána RS a bylo podáváno placebo, u všech se vyvinula těžká forma EAE a více něž 98% uhynulo. U morčat léčených THC se projevily jen mírné symptomy, jejich mozková tkáň byla méně zánětlivě změněna a více než 95% zůstalo naživu.
Komentáře
Přehled komentářů
Trpím neuropatii,tedy velmi silné bolesti v dolních končetininách. Sdělte mi prosím jestli konopí v nějaké formě pomáhá!! Děkuji
Neuropatie
(Vladimír Martinkovič, 22. 3. 2011 7:12)